FPV атакуватимуть без участі людини? Що таке машинний зір, який вже на фронті

Український морський піхотинець тренується керувати FPV-дроном

Україна вперше застосувала FPV-дрони з машинним зором. Відео влучання у березні показали 60-та і 63-тя механізовані бригади: дрон, як випливає з відео, дійшов до цілі, попри втрату оператором відеозв’язку. А у січні 2024 року з’явилися перші свідчення про використання армією Росії fpv з машинним зором.

Чи здатна ця технологія докорінно змінити правила гри на передовій? Якою мірою задіяна людина до управління такими дронами? Чи стають таким чином fpv неуразливими для окопного РЕБу? Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) пояснюють.

«Фактично ми ведемо мову про великий, радикальний переворот в технологіях FPV», – в інтерв’ю ВВС Україна експерт зі зв’язку, офіцер запасу і автор профільного тг-каналу про РЕБ Сергій Флеш (Бескрестнов).

Що таке машинний зір

Машинним зором називають алгоритм автоматичного розпізнавання образів на зображенні. Дрон, оснащений такою технологією, запам’ятовує картинку – обриси цілі і орієнтується на неї. Він утримує образ цілі для самонаведення, а також може відслідковувати її, навіть, якщо ціль рухається.

У більш складних системах машинний зір з допомогою елементів штучного інтелекту може знаходити і розпізнавати об’єкти без участі людини, однак про це на нинішньому етапі війни не йдеться.

Захоплення цілі дроном з системою машинного зору

Захоплення цілі дроном з системою машинного зору

«Дрони з машинним зором не треба плутати зі штучним інтелектом. Ці дрони не вміють розпізнавати ціль, як багато хто думає. Тобто вони не можуть відрізнити, це танк, людина, установка РЕБ, чи важливий цей об’єкт або ні», – говорить Сергій Флеш у тому ж інтерв’ю.

Переваги, що дає машинний зір дрону, водночас несуть небезпеку

Наявність машинного зору дозволяє дрону наближатися до цілі і тримати її у прицілі, незважаючи на відсутність зв’язку з оператором, що веде БПЛА чи систему РЕБ.

Приміром, на відео з фронту ми часто бачимо, як FPV-дрони наздоганяють ціль. Перед влучанням сигнал з дрону слабшає і переривається, а картинка заторможується або завмирає.

Батальйон ударних БпАК «Ахіллес» вражає FPV-дроном танк

Батальйон ударних БпАК «Ахіллес» вражає FPV-дроном танк

Саме на такому фінальному найскладнішому етапі атаки найбільш важлива майстерність оператора: потрібно довести дрон точно до цілі і влучити, незважаючи на роботу локальної системи РЕБ, яка приблизно за сотню або менше метрів до цілі створює завади і намагається перервати зв’язок дрона з оператором.

Із застосуванням машинного зору шанси влучити у ціль у такого FPV-дрона значно менше залежать від майстерності пілота. Тому перша перевага – ним може управляти людина, що не має великого досвіду і значно натренованих навичок пілотування.

Пілот розрахунку FPV-дронів 40-ї артилерійської бригади ЗСУ полює за російською технікою

Пілот розрахунку FPV-дронів 40-ї артилерійської бригади ЗСУ полює за російською технікою

Управління людиною, яка доводить дрон до цілі, та зв’язок з оператором на цьому етапі йому не потрібні.

З цього випливає друга перевага – на влучання такого дрона не впливають локальні системи РЕБ. Які якраз покликані гасити сигнал і збивати дрон з курсу. Із застосуванням машинного зору наведення на ціль та команда на знищення відбуваються ще поза зоною дії систем радіоелектронної боротьби, якими зазвичай локально прикривають техніку та окопи.

«Він створює купол, наприклад, 50-60 метрів, а пілот може підлетіти на відстань 100 метрів, щоб позначити ціль», – каже експерт Флеш.

Таким чином купольний РЕБ стає неефективним.

РЕБ проти безпілотників FPV на російському танку

РЕБ проти безпілотників FPV на російському танку

Третя перевага – влучити у рухомої цілі простіше. Машинний зір не лише захоплює ціль, а й здатен тривалий час автоматично супроводжувати її.

Єдине, що може завадити такому FPV щоу момент, коли він рухається без управління – сильний порив вітру.

Але усі переваги стають небезпечними для тих, кого атакують такі дрони. Тактика протидії БПЛА, що досі використовувалась на фронті, з появою технологій машинного зору потребує нагальних змін. І вже потрібно думати, як їм протидіяти, наголошує Сергій Флеш.

Український військовослужбовець батальйону ударних безпілотників 92-ї бригади «Ахілл» прикріплює снаряд до FPV-дрону

Український військовослужбовець батальйону ударних безпілотників 92-ї бригади «Ахілл» прикріплює снаряд до FPV-дрону

Такі технології не є ноу-хау

Ці алгоритми для військової техніки не нові і вже використовуються у військовій промисловості, каже в ефірі Донбас Реалії головний редактор військового порталу Defense Express Олег Катков.

«Такий машинний зір інтегрований у всі баражуючі боєприпаси, які відповідного класу є зараз у світі, коли мова йде про промислові зразки баражуючих боєприпасів, зразка умовного 2021 року. Наприклад, польський WARMATE, він має машинний зір, в нього є автоматичне супроводження цілі», – пояснює він.

Польський БПЛА WARMATE

Польський БПЛА WARMATE

Саме таким дроном-камікадзе, який ідентифікувало польське видання Defense24, українські бійці-розвідники уразили два російські зенітні ракетно-гарматні комплекси «Панцирь С1». На відео видно, що комплекси перебувають в розгорнутому стані і ведуть радіолокаційний огляд, але не реагують на БПЛА, що наближається до них. Сигнал з дрона втрачається, але влучання відбулося завдяки захопленню цілі машинним зором.

Технології машинного зору останні 7 років вдосконалюються і на цивільних квадрокоптерах. Прикладом є Mavic від компанії DJI, де ще у першій версії була функція ActiveTrack, пише Defense Express.

Машинний зір задорогий для дешевого малого дрону

Гоночні FPV-дрони, за два роки повномасштабної війни стали дешевим і масовим засобом ураження техніки та живої сили на передовій, а часто й альтернативою артилерії. Одна бригада використовує їх близько 1000 на місяць, кажуть військові.

Ці БПЛА прості у виробництві. Їхня ціна становить 450–1000 ₴. Через здатність знищувати техніку на мільйони доларів вони стали альтернативою дороговартісній зброї. Україна вже виготовляє їх сотню тисяч на місяць. А Росія ще більше.

FPV,- безпілотники, надані фондом «Повернись живим»

FPV,- безпілотники, надані фондом «Повернись живим»

І саме ціна визначає їхнє масове використання на фронті і заважає інтегрувати на них дороговартісні системи машинного зору.

«Такі елементи (як машинний зір – ред.) складно інтегрувати у FPV-дрони, тому що вони дорогі. І коли така система, умовно, коштує декілька тисяч доларів, то її доволі складно інтегрувати у FPV-дрони, які коштують 500 доларів. Собівартість значно збільшується», – каже Олег Катков.

Тому зараз йдуть роботи з інтеграції машинного зору у найбільш дешевих варіантах реалізації.

Про розробку таких модулей для українських FPV розповів в ефірі Еспресо Артем Щербаківький – оператор БПЛА зведеного загону Angry Birds.

Пілоти роти ударних дронів «Рарог» 24 ОМБр

Пілоти роти ударних дронів «Рарог» 24 ОМБр

«Це рішення вже є. Воно вже готове. Нам треба ще потестити його в бойових умовах, і можна буде його запускати», – сказав він.

Через бойовий досвід, який змушує вдосконалюватись і шукати рішення, каже Артем Щербаківський, Україна в таких розробках вже йде попереду інших країн.

Гонка технологій зі штучним інтелектом

Машинний зір – вже інтегрований в сучасні промислові дрони. Але складніші розробки у сфері штучного інтелекту для БПЛА у розвинутих країнах тривають. І такі дрони, йомовірно, зможе отримати Україна.

Видання Bloomberg, посилаючись на джерела серед військових, розповіло, що Великобританія співпрацює з іншими країнами, зокрема із США, щодо передачі Україні тисяч нових дронів, які використовують алгоритми штучного інтелекту і можуть одночасно атакувати цілі.

Коли мова йде про сучасні безпілотники, дрони-камікадзе, які може передати Україні, зокрема, і Великобританія, то, скоріш за все, там і елементи штучного інтелекту можуть бути складнішими, каже Олег Катков

«В 2021 році як Великобританія, так і США активно вели роботи і практично вже реалізували так зване ройове використання дронів. Це також зав’язано на штучному інтелекті, коли запускається багато дронів одночасно, вони обмінюються між собою інформацією, діють у певному заданому районі, можуть самостійно знаходити цілі, обмінюватися даними від них, розподіляти їх між собою і синхронізовано, злагоджено атакувати з різних ракурсів і з максимальною ефективністю», – пояснює експерт.

Модель нового російського дрона «Ланцет», котрий, як заявляється, матиме інтегровані технології штучного інтелекту

Модель нового російського дрона «Ланцет», котрий, як заявляється, матиме інтегровані технології штучного інтелекту

Росія також піарить свій баражуючий боєприпас «Ланцет», що завдає великої шкоди на фронті. Компанія виробник «Ланцета» наприкінці минулого року заявила, що у нову модель цього БПЛА, «Изделие-53», вже будуть інтегровані алгоритми штучного інтелекту, що також дозволяють дронам згуртовуватись у рій і наносити груповий удар.

З ракетами це вже працює.

«Ракети Brimstone британські також вміють атакувати роєм, коли ракети знаходять цілі, і ще в польоті розподіляють цілі між собою», – розповідає Олег Катков

Ракета Brimstone 2 від MBDA

Ракета Brimstone 2 від MBDA

Використання штучного інтелекту чи будь-яких автоматизованих систем все одно потребує участі людини. Людина, як мінімум, повинна приймати рішення. А от там, де її швидкість реакції є задовгою, як, наприклад, при збитті балістичних цілей – працює автоматика. Так відбувається, скажімо, в роботі систем ППО Patriot чи С-RAM.

«Тому і відносно використання дронів зі штучним інтелектом, людина все одно буде в петлі управління, але це не означає те, що вона буде наклацувати все самостійно. Вона буде контролювати і приймати генеральне рішення. Справа в тому, що якраз ройове використання – це таке нове покоління вже того, що буде використовуватися з дронами», – каже експерт.

Це більш, ніж перспективний напрям. І Україна стане якраз тим полігоном, на якому ці розробки будуть оцінюватися на практиці, кажуть військові аналітики.

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС.РЕАЛІЇ:

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра., у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім’я не буде розкрите.

Wiki