вибори в Індії

Автор фото, Getty

Загальні вибори в Індії 2024 року, які триватимуть шість тижнів з 19 квітня по 1 червня, стануть найбільшими у світовій історії.

Прем’єр Нарендра Моді сподівається виграти третій термін поспіль. Але опозиційні партії кажуть, що індійці можуть втратити багато свобод, якщо він залишиться при владі.

За керівництва Моді економіка Індії 2023 року обігнала за ВВП британську та стала п’ятою у світі. Згідно з прогнозами, до 2027 року Індія може випередити Японію та Німеччину і стати третьою економікою. Моді ставить за мету досягнення статусу розвинутої країни до 100-річчя з проголошення незалежності – у 2047 році.

Як проходять вибори

вибори

Автор фото, Getty

Голосування проходить у різних частинах Індії протягом семи днів голосування: 19 квітня, 26 квітня, 7 травня, 13 травня, 20 травня, 25 травня та 1 червня.

Результати оголосять 4 червня.

Голосування відбувається поетапно, щоб співробітники служби безпеки могли охороняти дільниці по всій країні.

Будуть використані мільйони електронних машин для голосування, які дозволять людям вибирати між кандидатами або обрати "жодного з перерахованого".

Індія є найбільш густонаселеною країною з 1,4 мільярдами жителів, і 969 мільйонів з них можуть голосувати на цьогорічних виборах — приблизно кожна восьма людина у світі.

Виборці повинні бути громадянами Індії віком від 18 років, зареєстрованими у виборчому списку. Їм також потрібні дійсні посвідчення особи виборця.

13,4 мільйона громадян Індії, які проживають за кордоном, також можуть голосувати, але для цього вони повинні зареєструватися та повернутися до Індії.

У Лок Сабха входять 543 депутати, і окрема партія чи коаліція потребує принаймні 272 місць, щоб сформувати більшість для управління країною.

Члени Лок Сабха обираються на п’ятирічний термін і представляють один виборчий округ, переможцем стає кандидат, який набрав найбільшу кількість голосів.

131 місце зарезервовано для членів парламенту від так званих "запланованих каст" і "запланованих племен". Це групи, офіційно визнані неблагополучними, і вони становлять приблизно чверть населення Індії.

сабха

Хто бореться за владу

Моді

Автор фото, Getty

Протягом кількох останніх десятиріч в Індії при владі змінювалися уряди, які формували соціал-демократичний Індійський національний конгрес та консервативна партія Бхаратія Джаната (вона ж БДП або Індійська народна партія), яка відстоює домінування індуїстської релігійної більшості. З 2014 року при владі перебуває лідер БДП Нарендра Моді.

Нещодавні опитування громадської думки показують, що партія Бхаратія Джаната (БДП) Моді та її союзники переможуть на виборах до Лок Сабха – нижньої палати парламенту Індії – втретє поспіль.

Лок Сабха обирає прем’єр-міністра, який формує уряд.

На виборах 2019 року БДП отримала 303 місця з 543 в нижній палаті, а коаліція партій, до якої вона входить, Національний демократичний альянс, загалом отримала 352 місця.

Головний виклик у 2024 році для влади Моді походить від коаліції політичних партій на чолі з Індійським національним конгресом, найбільшою опозиційною партією. Понад два десятки партій об’єдналися в Індійський національний інклюзивний альянс розвитку (скорочено INDIA). Серед лідерів цього об’єднання – Рахул Ганді – представник політичної династії Ганді-Неру, син колишнього прем’єр-міністра Раджива Ганді (1984-1989) і правнук першого прем’єра Індії Джавахарлала Неру.

Рахул Ганді

Автор фото, Getty

Які ключові проблеми?

Пан Моді може стверджувати, що глобальне становище Індії підвищилося завдяки зростанню її економіки та тіснішим відносинам із США, які хочуть, щоб країна була їхнім союзником проти Китаю.

Проте прогресу може завадити високий рівень бідності, хоч прем’єр запевняє, що за 10 років правління вивів з бідності 250 млн індусів.

Нещодавно Моді запровадив щедрі схеми соціального забезпечення, такі як надання безкоштовного зерна 800 мільйонам найбідніших та щомісячна стипендія у розмірі 1250 рупій (16 доларів) жінкам із сімей із низьким рівнем доходу.

Натомість опозиційний Індійський Національний Конгрес стверджує, що безробіття залишається високим, особливо серед молоді. І він обіцяє збільшення соціальних виплат для жінок, три мільйони додаткових робочих місць в держсекторі і більше учнівства для випускників коледжів. Він також обіцяє, що зупинить "сповзання Індії до автократії", яке, на думку опозиції, відбувається за Моді.

Деякі представники індійських меншин, зокрема, мусульман, кажуть, що вони часто стикаються з дискримінацією та нападами, і були змушені жити як громадяни "другого сорту" під час правління Моді – звинувачення, які правляча партія заперечує.

Freedom House повідомляє, що журналісти та інші люди, які ставлять під сумнів дії уряд БДП, дедалі частіше зазнають переслідувань. Він класифікує Індію лише як "частково вільну" країну.

map

Чим ці вибори важливі для України

Зе і Моді

Автор фото, Getty

Для України, звичайно, важлива насамперед позиція Індії щодо російсько-української війни. За уряду Моді Індія традиційно утримується під час голосування в Генеральній асамблеї ООН резолюцій, важливих для Києва – зокрема, щодо територіальної цілісності. Водночас країна станом на кінець 2023 року надіслала 14 траншів гуманітарної допомоги Україні.

Індія прагне зберігати нейтралітет під час війни і водночас зважає на давні і розвинуті відносини з Росією в багатьох секторах. Країна довго купувала російські озброєння і лише зараз намагається позбутися залежності від Росії в цій сфері. РФ має чимало прихильників серед індійських політиків, бізнесменів, політичних експертів і журналістів, деякі з яких просувають антизахідні і антиукраїнські наративи.

2022 року Індія суттєво наростила імпорт російської нафти, яку Москва продавала зі знижками. Саме завдяки цьому у 2022-2023 фінансовому році торгівля Росії і Індії зросла до рекордних 50 млрд. дол. В українських соцмережах подібну позицію Індії критикували, проте у Нью-Делі аргументували це необхідністю забезпечення стабільності світових цін і тим, що в підсумку вона продавала перероблену нафту і європейським споживачам, рятуючи їх від ще більших цін на енергоносії.

З іншого боку, в Нью-Делі з незадоволенням дивляться на поглиблення залежності Росії від Китаю, з яким в Індії є територіальні суперечки в Гімалаях.

Кулеба

Автор фото, Getty

Україна намагається вибудувати нову стратегію комунікації з індійським урядом і суспільством, аби здобути, зокрема, підтримку "формули миру". Цьому завданню слугували і зустріч Володимира Зеленського з Нарендрою Моді на саміті G7 у 2023 році, і візити до Індії першої заступниці керівника МЗС Еміне Джепарової і самого Дмитра Кулеби. Після візиту в березні 2024 року в інтерв’ю ТСН Дмитро Кулеба повідомив про "позитивні зрушення" і домовленість повернути рівень співпраці країн до довоєнного.

До 2022 року Україна була одним з провідних постачальників олії в Індію, в українських університетах навчалися приблизно 20 тисяч індійських студентів. Зараз студентів мало лишилося, а з торгівлі у 2,17 млрд доларів у 2023 році, 900 млн дол становив імпорт нафти та нафтопродуктів з Індії до України.

"Зміни є, можливо, що нам в Україні хотілося б, щоб ці зміни були швидшими, але у Індії є своя зовнішня політика і свої інтереси. Індія побачила Україну як важливого партнера", — відзначив Кулеба.

Він також повідомив, що Індію намагаються залучити до Глобального саміту миру в Швейцарії.

Наразі всі соцопитування показують, що партія БДП Нарендри Моді комфортно переможе на виборах і лишиться при владі, тож навряд чи зовнішня політика країни зазнає змін. Навіть якби уявити, що до влади прийшла опозиція, заклики щодо мирних перемовин між Росією та Україною лишилися б актуальними.

Україні треба буде і далі докладати великих зусиль, аби залучити підтримку Індії і змінити ставлення індійського суспільства, значна частина якого покладає провину за війну на Захід.