У Чехії розпочали розслідування щодо китайського дипломата у Празі, який стежив за віцепрезидентом Тайваню

У Чехії розпочали розслідування щодо китайського дипломата у Празі, який стежив за віцепрезидентом Тайваню

У Чехії розпочали розслідування щодо китайського дипломата у Празі, який стежив за віцепрезидентом Тайваню

Уряд Чехії заявив про проведення розслідування інциденту за участю дипломата посольства Китаю у Празі, який незаконно стежив за обраною віцепрезиденткою Тайваню Сяо Біхім під час її візиту до країни у березні.

Про це повідомляє тайванське інформагентство CNA.

Як зазначається, чеська сторона розпочала розслідування за зверненням Тайбея після публікації празьким новинним сайтом Seznam Zpravy матеріалу про зупинку поліцією автівки китайського дипломата, який їхав за кортежем Сяо в Празі минулого місяця.

Обрана віцепрезидентка перебувала в Чехії 17-19 березня на запрошення празького аналітичного центру Sinopsis і виступала на організованому ним семінарі. За її безпеку під час перебування в країні відповідала чеська влада.

Коли кортеж Сяо їхав із аеропорту Праги до центру міста, правоохоронці виявили підозрілий автомобіль, що стежив за нею. Поліцейські зупинили цю машину і виявилося, що нею керував китайський дипломат із військового відділу посольства Китаю в Празі.

Він продовжував їхати слідом за тайванською політикинею, доки вона не прибула до свого готелю в Празі.

Коли інцидент набув розголосу, МЗС Чехії викликало посла Китаю в Чехії Фен Бяо для розмови з міністром закордонних справ Яном Ліпавським. Після їхньої зустрічі Ліпавський сказав, що незадоволений поясненнями Фена і його міністерство «не вважає це питання закритим».

Співрозмовники видання Seznam Zpravy повідомили, що чеський уряд розглядає можливість оголосити китайського дипломата персоною нон-грата і вимагати від нього залишити країну.

Міністерство закордонних справ КНР і посольство Китаю в Празі від коментарів наразі утримуються.

Сяо Біхім із 2020 по 2023 рік обіймала посаду представника Тайваню у США (фактично виконуючи функції посла – ред.), а в листопаді минулого року пішла у відставку і разом із віцепрезидентом Лаєм Чінте брала участь у президентських виборах у якості наступної віцепрезидентки.

За результатами голосування у січні Лая обрано президентом, а Сяо – віцепрезиденткою Тайваню. Інавгурація нового керівництва відбудеться у травні.

Wiki