Малюнок орбіти навколо видимого горизонту

Автор фото, ESO/L. Calçada

Астрономи Європейської космічної агенції виявили по сусідству із Сонячною системою масивну чорну діру, яка колись була велетенською зіркою.

Маса невидимої сусідки (її назвали Gaia BH3) перевищує сонячну приблизно у 33 рази, що робить її найбільшою з усіх нині вивчених (точно підтверджених) у своєму "зірковому" класі.

І це при тому, що чорних дір зіркової маси (так цей клас називається офіційно) у нашій галактиці відкрили вже півтора десятка. Проте навіть наймасивніша з них — тепер уже колишня рекордсменка — легша за щойно виявлену в півтора раза.

Але, окрім розміру, вчених навіть більше здивувало те, наскільки близько — за космічними мірками, звісно, — знахідка розташована до Землі: на відстані лише 2 000 світлових років.

Ближче — лише Gaia BH1, виявлена три роки тому у сузір’ї Єдинорога: до неї 1500 св. років.

"Ніхто й уявити не міг, що прямо у нас під боком може бути така масивна чорна діра — залишаючись при цьому не виявленою", — не приховує подиву астроном Паризької обсерваторії Пасквалі Пануццо.

Таке відкриття за всю наукову кар’єру можна зробити тільки раз, упевнений він.

Чорні дірки

Автор фото, ESO/M. Kornmesser

Підписуйтеся на нас у соцмережах

Щоб підтвердити відкриття, знадобилася команда з більш ніж 300 учених з усіх континентів.

На допомогу спостерігачам з телескопами наземних обсерваторій прийшли спектрографи, які працюють за межами видимого діапазону. Так вдалося отримати необхідні дані, щоб точно визначити масу Gaia BH3.

Подібні об’єкти знаходили і раніше, але в інший спосіб і поза нашою галактикою, що не дозволяє їх настільки уважно вивчити.

Щодо походження настільки масивних чорних дірок у вчених чимало версій, але швидше за все утворюються вони в результаті колапсу бідних металами зірок, у хімічному складі яких майже немає елементів важчих за водень і гелій.

Вважається, що за час свого життя такі зірки втрачають менше маси — і, відповідно, на момент смерті у зірки лишається чимало "будівельного матеріалу", тобто просто речовини.

Що таке чорна діра?

Чорна діра

Автор фото, Tobias Roetsch/Future Publishing via Getty Images