Без реабілітації або Чому об’єднання лікарень на Київщині матиме катастрофічні наслідки для військових

Без реабілітації або Чому об’єднання лікарень на Київщині матиме катастрофічні наслідки для військових

Через майбутнє об’єднання двох найбільших лікувальних закладів Київщини, "заробітчани" почали метушитися, насамперед медичний директор КНП КОР "Київський обласний центр реабілітаційної медицини" Нестор Белей та його найближче оточення з працівників лікарні, а також колишній багаторічний директор закладу Володимир Єлагін. Подробиці про те, що відбувається в медицині області, читайте у нашому матеріалі

У попередніх матеріалах "Моя Київщина" неодноразово висвітлювала тривожну ситуацію, що розвивається в рамках об’єднання двох великих медичних закладів на Київщині. Експерти звертають увагу на те, що під прикриттям цього адміністративного кроку відбувається не лише реорганізація медичних установ, а й потенційне "пиляння" землі, яка може бути використана для комерційної забудови. Це викликає занепокоєння серед медичного персоналу та пацієнтів, оскільки такі дії призведуть до суттєвого зниження доступності медичних послуг, особливо в той час, коли країна потерпає від наслідків збройного конфлікту, а число пацієнтів, що потребують реабілітації, постійно зростає.

Актуально: План Добрянського або Як працює схема зі знищення Київської обласної лікарні

Особлива увага в матеріалі приділена діяльності керівництва обласної ради, яке замість зосередження на вдосконаленні медичної інфраструктури, здається, воліє використовувати дану ситуацію для особистого збагачення. Історія з об’єднанням лікарень розкривається на фоні ширших корупційних схем, до яких можуть бути причетні обласні чиновники й народні депутати, зокрема Олександр Дубінський, який наразі перебуває під слідством за звинуваченням у державній зраді та корупції.

У комунальних закладах України лікування усіх гострих та багатьох хронічних захворювань повинно відбуватися безкоштовно. Але це не означає, що заклади працюють у збиток: медичні установи постфактум отримують грошову компенсацію від Національної служби здоров’я України (НСЗУ). При цьому існують різні пакети медичних послуг, де кожен має свою тарифікацію. Все залежить від того, на скільки розвинену технічну базу має той чи інший заклад.

Зважаючи на те, що закладом фактично керує Нестор Белей – чоловік застарілих пролетарських поглядів, у лікарні санаторного типу, відомої як "Чорнобильська", досі діють неофіційні тарифи на лікування, які систематично зростають. Наприклад, консультація лікаря коливається від 500 до 2000 гривень. Якщо існує необхідність стаціонарного лікування, то розцінки геть інші, а за перебування в окремій палаті прийдеться доплатити кругленьку суму.

Що ж стосується хірургічного втручання, то в реабілітаційному центрі можуть запропонувати широкий спектр операцій, від лікування врослого нігтя до пластичних операцій, але тарифи не будуть сильно різнитися з тими, що пропонують у приватних клініках. Для того, щоб заробити двічі, почали вдаватися до хитрощів: операції, за які НСЗУ не компенсує кошти (ліпосакція, ринопластика, мамопластика тощо), кодуються як звичайні втручання з приводу грижі, апендициту чи холециститу.

Наприклад, операція зі зменшення ваги (баріатричні операції) у приватному медичному закладі коштує від 3500 доларів, ін’єкційна косметологія в діапазоні 300-500 доларів, збільшення сідниць чи зміна форми грудей стартує від 2500 доларів. При цьому дуже зручно працювати надавати дороговартісні послуги в державній лікарні, адже немає жодних затрат на оренду приміщення та обладнання, теплоносії та податки. Ще й добровільні "раби" у вигляді середнього та молодшого медперсоналу. Варто додати, що НСЗУ компенсує закладам кошти за надання багатьох хірургічних послуг та базових медичних послуг, але більшість пацієнтів, особливо старшого віку, не знають про це, тому продовжують платити лікарняні побори.

Постійні "ліві" надходження серйозно покращують становище Белея та його оточення, але як то прийнято серед медичної мафії, аби втриматись на "рибному" місці – треба ділитися. До 2021 року своєрідним задобренням обласного керівництва займався Володимир Єлагін, який очолював заклад понад 20 років. Після доволі скандального звільнення естафету перейняв друг сім’ї, а за сумісництвом медичний директор, Нестор Белей. Як і раніше, керівництво обласної ради отримує дивіденди за те, що просто не втручається в роботу закладу.

Але зараз, коли стоїть питання об’єднання закладів з метою оптимізації, постає ряд логічних питань. Скільки медичних працівників залишаться без роботи? Що буде з приміщеннями, які дуже скоро почнуть пустувати? Хто буде розпоряджатися землею і в яких цілях? На ці питання можна знайти відповіді у матеріалі нижче:

Читайте також: Війна за землю: як пацієнти Київщини стали заручниками боротьби за контрольнад обласними лікарнями

Програма реабілітації у Київській області, напевно, припиняє свою роботу, хоча й раніше відбувалося все дуже проблематично. У липні 2023 року відбувся захід для журналістів, де публічно декларувалися плани із перетворення лікарні на потужний центр із реабілітації. Навіть назву закладу було змінено на КНП КОР "Київський обласний центр реабілітаційної медицини", але до якихось глобальних змін справа не дійшла. Якби не меценати, фактично нічого і не змінилося б.

Якщо керівницею об’єднаного закладу а базі двох лікарень стане Дарина Мельник (нинішня директорка КОКЛ, яка працювала раніше на аналогічній посаді у "Київському обласному центрі реабілітаційної медицини"), то про перспективи розвитку реабілітації можна забути, на що є декілька причин:

1. Невдале управління ресурсами: під її керівництвом "Київський обласний центр реабілітаційної медицини" зазнав фінансових втрат через невміння налагодити ефективну комунікацію з Національною службою здоров’я України (НСЗУ), що призвело до непідписання важливих пакетів послуг. У свою чергу це вплинуло на недоотримання коштів за такі критично важливі послуги, як реабілітація поранених бійців.

2. Недостатній розвиток медичної інфраструктури: одним з її рідкісних досягнень стало часткове оновлення обладнання, але більшість важливих аспектів, таких як оновлення медичних інструментів чи модернізація відділень, залишилися без уваги.

3. Скандальні обставини призначення: її призначення на посаду директора могло бути пов’язане з політичними та особистими зв’язками, а не через професіоналізм або здатність до управління медичним закладом. Це створює враження, що її керівництво може бути більше зосереджене на виконанні вказівок зверху, ніж на потребах пацієнтів та лікарні в цілому.

4. Проблематичне спілкування з підлеглими: вона не змогла належним чином організувати взаємодію з персоналом лікарні, що спричинило звільнення кваліфікованих медсестер та лікарів. Крім того, вона збільшила штат адміністративного персоналу, який не впливає на якість медичних послуг.

За інформацією від працівників закладу, нинішнє керівництво КНП "Київський обласний центр реабілітаційної медицини" має ціль – заробіток через різного роду сірі схеми, а питання реабілітації військових, на жаль, десь дуже далеко, і навіть не на другому плані. Попри близькість втрати посади і впливу, не вживаються жодні заходи, аби зберегти лікувальну установу. Тут варіантів два, або розуміння безвиході, або вже готовий запасний аеродром.

Якщо до повномасштабної війни доля "чорнобильської" лікарні виглядала досить туманною, то зараз вона може отримати абсолютно новий виток розвитку, який буде актуальним ще багато років – реабілітація. Але химерне об’єднання може знищити навіть той невеликий острівець сучасної реабілітації у Києві, центр "Recovery", а про створення чогось більш глобального мова взагалі не йде, адже керівники закладу та області мислять лише банкнотами…

Wiki