Мобілізаційний закон. Чого очікувати українцям за кордоном

Українські чоловіки за кордоном

Верховна Рада ухвалила проєкт закону про мобілізацію і військову службу. (Закон №10449 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку»). Повного тексту документу у відкритому доступі наразі немає.

Однак проєкт «Ти як?» від Радіо Свобода проаналізував окремі витяги з нього, які потрапили в публічний простір від парламентарів. Також з цього приводу ми взяли короткий коментар у народного депутата і президента Комітету ПАРЄ з міграції Олексія Гончаренка. Розповідаємо, які основні зміни торкнуться українських чоловіків, які перебувають за кордоном.

Українці в черзі у паспортний сервіс у Празі

Українці в черзі у паспортний сервіс у Празі

Законопроєкт спрямований на те, щоб оновити дані всіх військовозобов’язаних і поставити їх на облік. У тому числі – це стосується й громадян за кордоном. Документ ще має підписати спікер парламенту і передати президенту. І вже через місяць після того, як його підпише глава держави, законопроєкт стане чинним.

Народний депутат Олексій Гончаренко оприлюднив основні норми законопроєкту на своєму телеграм-каналі.

Документ предбачає, що чоловіки віком 18-60 років зобов’язані протягом 60 днів оновити свої облікові дані. Це можна зробити у військкоматі, центрі надання адмінпослуг (ЦНАП) або в електронному кабінеті призовника. Мобілізувати у ЦНАПах не можуть, там лише уточнюють дані.

А українці за кордоном без військово-облікових документів не зможуть оформити паспорт чи отримати консульські послуги, твердять в парламенті. Як пояснив Олексій Гончаренко, українські чоловіки за межами країни повинні будуть протягом 60 днів оновити свої дані в українських представництвах або через електронний кабінет.

Народний депутат і президент Комітету ПАРЄ з міграції Олексій Гончаренко

Народний депутат і президент Комітету ПАРЄ з міграції Олексій Гончаренко

Що ще, зі слів представника українського парламенту і комітету ПАРЄ з міграції, важливо знати чоловікам, які перебувають за кордоном?

  • Військовий облік за кордоном визначає Кабінет міністрів України;
  • Якщо людина не оновила персональні дані у визначений термін, то консульські послуги за кордоном вона може отримати за умови одночасного оновлення даних;
  • Оформити український та закордонний паспорт за межами України у філіях чи представництвах Державної міграційної служби чоловіки зможуть за наявності військово-облікових документів.

Українці за кордоном без військово-облікових документів не зможуть оформити паспорт

Українці за кордоном без військово-облікових документів не зможуть оформити паспорт

Під час надання консульських послуг одночасно буде відбуватися уточнення даних для ТЦК

Олексій Гончаренко, народний депутат

«Консульські послуги військовозобов’язаним будуть надаватися у разі, якщо в них є військово-облікові документи або при цьому вони мають уточнити дані. Тобто під час надання консульських послуг одночасно буде відбуватися уточнення даних для ТЦК», – пояснив Олексій Гончаренко у коментарі проєкту «Ти як?».

Як це відбуватиметься на практиці, за словами нардепа, ще вирішуватиметься: «Це буде розписано в підзаконних актах, але на консульські послуги, якщо військовозобов’язані, тобто чоловіки відповідного віку, мають приходити з військово-обліковими документами, показувати ці військово-облікові документи».

З його слів, документ ухваленого законопроєкту має з’явитися в публічному доступі вже за декілька днів.

Нагадаймо, що раніше через повідомлення про новий мобілізаційний закон українські чоловіки «штурмували» паспортні сервіси у Європі. Як з’ясували кореспонденти Радіо Свобода в декількох країнах ЄС, де мешкає найбільше українців, утворилися великі черги до держпослуг України. Раніше озвучувалися також пропозиції Кабміну, згідно з якими порушників імовірного закону про мобілізацію вноситимуть до «реєстру боржників» і вводитимуть щодо таких громадян обмеження, зокрема і на виготовлення паспортних документів.

Форум

Wiki