Полоненого російського окупанта засудили до 12 років увʼязнення за співучасть у вбивстві цивільного

Полоненого російського окупанта засудили до 12 років увʼязнення за співучасть у вбивстві цивільного

Полоненого російського окупанта засудили до 12 років увʼязнення за співучасть у вбивстві цивільного

Бородянський районний суд Київської області визнав військовослужбовця збройних сил РФ Радіка Гукасяна, 1995 р.н., винним у порушенні законів та звичаїв війни.

Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 9 квітня.

Гукасян служить у російській армії з 2014 року, з 2015-го — за контрактом у батальйоні 331 парашутно-десантного полку 98 повітряно-десантної дивізії повітряно-десантних військ збройних сил РФ. Військова частина 70211 базується у місті Кострома, де проживають також його дружина і двоє дітей.

У березні 2022-го Гукасян брав участь у вторгненні в Україну, в Київську область. Як механік-водій він входив до сьомої роти, в складі були також перший заступник командира роти, заступник командира взводу, командир відділення, сержант, єфрейтор і рядовий.

За наказом керівництва солдати облаштували вогневі позиції в районі автодороги між селом Здвижівка та селищем Бабинці Бучанського району, розмістили бойову техніку — машини піхоти (БМП-2) та інше озброєння.

За матеріалами справи, не пізніше 5 березня перший заступник командира роти Ніколай Симов віддав наказ своїм підлеглим, серед яких був Гукасян, розстріляти червоний легковий автомобіль, який рухався від селища Бабинці до села Здвижівки вздовж облаштованих позицій військового підрозділу.

В обвинуваченні сказано, що автомобіль не мав жодних ознак військової техніки, а водій був цивільним громадянином України.

Ще один злочинний епізод стосувався на привласнення майна цивільних, не виправдане воєнною необхідністю.

20 березня 2022 року Гукасян і група інших військових через пошкоджені металеві двері зайшли всередину приватного триповерхового будинку в селі Лубʼянка. Солдати побачили, що помешкання вже встигли розграбувати до них. Гукасян піднявся на третій поверх і в дитячій кімнаті побачив ігрову приставку PlayStation. Він збрав ігрову приставку і згодом відправив у Кострому своїм дітям.

У кінці березня Гукасян зі своїм підрозділом відступив у Білорусь. Але незабаром знову повернувся в Україну — в Донецьку область, був на Харківщині — в Ізюмі. 29 серпня 2022 біля села Ольгино Херсонської області він потрапив у полон. В інтервʼю Володимиру Золкіну Гукасян пригадував , що це сталося на спостережному пункті. Всього російських солдатів було троє, але інших двох убили в перестрілці, коли вони намагалися тікати.

Після затримання Гукасян розповів правоохоронцям про своє перебування в Україні та його нібито замучила совість.

У письмовій заяві на адресу Офіса Генерального прокурора від 24 вересня 2022 року Гукасян повідомив, що в кінці лютого на початку березня, він у складі інших військовослужбовців РФ за командою заступника командира сьомої роти брав участь у розстрілі автомобіля, що рухався лісовою дорогою. Солдати стріляли з автоматів по машині з відстані приблизно 50 метрів, внаслідок чого водій автомобіля загинув, а автомобіль згорів. На слідчому експерименті Гукасян показав, де була його бойова позиція, звідки він стріляв.

Також є свідок місцевий житель. Російські військові базувалися неподалік його будинку і приходили на подвірʼя набирати воду. Селянин упізнав обвинуваченого як одного з солдатів, які приходили по воду. На початку березня він почув автоматні черги і вибух. Наступного дня, коли окупантів не було видно, чоловік вийшов із подвірʼя і побачив на дорозі згорілий автомобіль. Ще за три метри від авто з землі стирчав чобіт. Чоловік пригадав, що після деокупації саме на тому місці відкопали людські рештки.

У другій половині вересня 2022 року в лісосмузі біля села Здвижівка та селища Бабинці Гукасян справді показав, де захоронили тіло. Правоохоронці викопали труп, який через півроку після смерті був непридатний для впізнання. На шиї чоловік мав хрестик.

Ще 12 квітня 2022 року одна жінка заявила в поліцію, що її син зник 28 лютого в Київській області. Аналіз ДНК підтвердив, що знайдене тіло належить її сину.

У судовому засіданні свідок у режимі відеоконференції повідомив, що загиблий це його рідний брат, який на початку війни проживав Києві. Із телефонних розмов йому відомо, що в перший день війни 24 лютого 2022 року брат виїхав з Києва на своєму автомобілі у сторону міста Ірпеня та ночував біля Гостомельського аеропорту. Брат погано знав ту місцевість, а тому блукав, ночував у лісі. Брат намагався добратися до села Галинки, де в них є родичі, але почалися обстріли, проходила ворожа військова техніка і він не зміг пробратись полем, а тому повернувся до лісу. Востаннє брат повідомив по телефону, що домовився з місцевим жителем, що той надасть йому притулок, а потім звʼязок обірвався. За словами свідка, загиблий працював майстром із ремонту побутової техніки і в багажнику автомобіля возив необхідний для роботи інструмент.

Під час дослідження на поліграфі, в Гукасяна не фіксувалися реакції, що він почав стріляти по цивільному автомобілю без наказу заступника командира роти і що він знав, що в автомобілі знаходився мирний житель і що коли почав стріляти, то мав умисел вбити цивільного.

Раніше в інтервʼю Гукасян говорив, що була інформація, що водій червоного авто розвідник чи коригувальник і саме тому по ньому стріляли.

Будівля Бородянського суду згоріла внаслідок бойових дій. Сьогодні суд працює в іншому приміщенні, в якому немає умов для конвоювання підвартних обвинувачених. Тому такі беруть участь у засіданнях тільки по відеоконференції з Київського слідчого ізолятора.

Гукасяна допитували в закритому судовому засіданні із міркувань безпеки, тому що він давав показання на своїх співслужбовців. У вироку наводяться його пояснення. Гукасян визнав вину. Підтвердив, що водій не ніс ні йому, ні його підрозділу ніякої загрози, але він відкрив вогонь на ураження, бо виконував наказ командира. Раніше до них на позицію заїхав заступник командира полку, який попередив, що дорогою рухається червоний автомобіль. Коли така машина наблизилась, то заступник командира роти дав команду «вогонь». Усі стріляли і Гукасян особисто вистріляв зі свого автомата півмагазина патронів. Автомобіль загорівся, водій встиг із нього вибігти, але впав неподалік. Коли автомобіль догорів заступник командира роти підійшов туди і пролунав постріл, після чого він розпорядився поховати тіло.

За сукупністю злочинів Гукасян засуджений до 12 років позбавлення волі.

Wiki