Кремль використовує проросійських діячів у Молдові для дестабілізації і виправдання майбутніх операцій – ISW

Проросійська очільниця молдовської Гагаузії і президент Росії Володимир Путін під час зустрічі в Сочі, РФ, 6 березня 2024 року

Кремль намагається використати проросійських діячів у Молдові , щоб дестабілізувати демократію й суспільство країни, запобігти вступу Молдови до Європейського союзу або «навіть виправдати майбутні гібридні або конвенційні операції проти Молдови», заявив у своєму новому звіті американський Інститут вивчення війни (ISW).

Аналітики зауважили, що пов’язана з Кремлем проросійська очільниця молдовського автономного регіону Гагаузія Євгенії Гуцул напередодні заявила, що румунські чиновники контролюють молдовський уряд, і це є «останньою в низці нещодавніх спроб Кремля поставити під сумнів суверенітет європейських прозахідних урядів».

Гуцул заявила 8 квітня під час інтерв’ю російському державному телеканалу «Первый канал», що в разі якщо Гагаузія почне процес відділення від Молдови, буде реакція не лише молдовського уряду в Кишиневі, а й Бухареста, який, як стверджувала Гуцул, «контролює» молдовську владу, натякаючи, що Молдова не є суверенною. Губернаторка заявила, що влада Молдови може відповісти на відокремлення Гагаузії «гучними, погрозливими заявами» або розгорнути війська в Гагаузії і стверджувала, що об’єднання Молдови й Румунії буде «смертю» Молдови і молдовської мови й культури. А 5 квітня Гуцул заявила, що Гагаузія «негайно» почне процес відділення від Молдови, якщо Молдова об’єднається з Румунією.

«Інтерв’ю Гуцул 8 квітня російському державному телебаченню, ймовірно, спрямоване на встановлення умов для виправдання потенційної майбутньої російської агресії проти Молдови перед російськомовними і проросійськи налаштованими аудиторіями в Гагаузії, проросійському сепаратистському регіоні Молдови Придністров’ї й інших проросійських регіонах Європи і Центральної Азії, а також у самій Росії», – йдеться в повідомленні.

Аналітики наголосили, що Кремль, ймовірно, розглядає свої зусилля в Молдові як частину ширшого екзистенційного геополітичного конфлікту Росії із Заходом і, ймовірно, продовжуватиме стверджувати, що різні держави-мішені не є повністю суверенними, щоб встановлювати інформаційні умови для російських гібридних або звичайних операцій проти них.

У березні в ISW вже заявляли, що Кремль збирається використати молдовські регіони Придністров’я і Гагаузію, для гібридних операцій, спрямованих на дестабілізацію Молдови.

Перед поїздкою до Франції Санду заявила, що Москва планує підірвати стабільність Молдови і зірвати її інтеграцію до Європейського союзу.

5 березня Служба розвідки і безпеки Молдови (SIS) оприлюднила попередження про те, що Росія планує кроки для дестабілізації країни, яка прагне позбутися багаторічного впливу Москви і стати членом ЄС. Голова SIS Александру Мустята заявив, що його відомство отримало «певні дані» про дії, заплановані на цей і наступний рік, які можуть поставити під загрозу вступ Молдови до ЄС і повернути її до сфери впливу Росії.

За прозахідної президентки Маї Санду, яка прийшла до влади після перемоги над підтримуваним Москвою Ігорем Додоном у листопаді 2020 року, Молдова твердо стала на європейський шлях, рішуче засудивши вторгнення Росії в Україну.

У 2022 році Кишинів отримав запрошення на відкриття переговорів про членство в ЄС і має провести цього року загальнонаціональний референдум щодо приєднання до блоку.

Президентські й парламентські вибори також заплановані на кінець цього року, і Санду планує балотуватися на другий термін. Її партія PAS набрала понад 40 відсотків голосів на місцевих виборах і є лідером на парламентських виборах.

Форум

Wiki